info@raghi.ir 071-37390852
نقش و اهمیت قرآن کریم در زندگی بشر

قرآن کریم در برگیرنده هدایت و سعادت انسان در دنیا و آخرت می‌باشد و در تمام مراحل زندگی رهبر و راهنمای انسان به سوی کمال است. (این قرآن به راهی هدایت می‌کند که مستقیم‌ترین راههاست…)کسانی که با قرآن مانوس هستند به کمک قرآن حق را از باطل تشخیص می‌دهند. قرآن کریم، انسان را به زندگی کردن با معیارها و ارزش‌های انسانی و اسلام دعوت می‌کند، حضرت علی ـ علیه السلام ـ می‌فرماید: (هر کس قرآن را پیش روی خود قرار داد، رهبر و پیشوای او به بهشت خواهد بود وهر کس آن را به پشت سر افکند طرد کننده و سوق دهنده او به سوی جهنم خواهد بود).
قرآن مجید عامل صعود به سوی بهشت، مایه خرمی دلها،دریای بی‌کران معرفت و یگانه عامل توانگری است. که عامل اصلی هدایت‌گر و تربیت کننده افراد و جوامع بشری به سوی کمال و نیل به ارزش های اخلاقی و انسانی است.
درباره ارتباط وانس با قرآن کریم، لازم است چند نکته مورد توجه قرار گیرد:
الف. چگونه می‌توان با قران مجید انس پیدا کرد؟
برای بهره‌مندی و انس با قران باید مراحلی را طی کرد از جمله:

1.یادگیری قرآن

پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ می‌فرماید: (خیارکم من تعلم القران و علمه؛ بهترین شما کسی است که قرآن را بیاموزد و آن را به دیگران نیز یاد دهد).

2.قرائت قرآن

حضرت امام صادق ـ علیه السلام ـ می‌فرماید: (من قرا القران و هو شاب مومن اختلط القران بلحمه ودمه و جعله الله مع السفره الکرام البرره…؛ کسی که قرآن بخواند، درحالی که جوان مومن است، قرآن با گوشت و خون او مخلوط شده و با فرشتگان بزرگوار و نیکو صفت همنشین می‌شود). پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و اله ـ می‌فرماید: (نوروا بیوتکم بتلاوه القران…)؛ خانه‌های خود را با تلاوت قرآن نورانی کنید). تلاوت قرآن نیز خود دارای ادابی است از جمله:

الف. مسواک زدن، پیامبر گرامی می‌فرماید: (نظفوا طریق القران قیل یا رسول الله و ما طریق القران قال افواهکم قیل بماذا قال بالسواک؛راه قرآن را پاکیزه نگه دارید. عرض شد یا رسول الله! راه قرآن چیست؟ فرمود: دهان هایتان. عرض شد: چگونه؟! فرمود: بوسیله مسواک کردن).
ب. وضو و طهارت داشتن هنگام تلاوت قرآن؛ (لا یمسه الا المطهرون؛ جز پاکان بر ان دست نزنند).
ج. پناه بردن به خداوند متعال پیش از قرائت قرآن؛ (فاذا قرات القران فاستعذ بالله من الشیطان الرجیم؛ وقتی که قران می‌خوانی از (شر) شیطان رانده شده به خداوند پناه ببر.)
د. قرائت قرآن با صدای خوش و دلنشین؛ پیامبر گرامی ـ صلی الله علیه و اله ـ می‌فرماید: (لکل شیء حلیه و حلیه القران الصوت الحسن؛ برای چیزی زیبایی و زینتی است و زینت قرآن صوت نیکو می‌باشد).
ه. قرائت قران همراه با خشوع؛ ( لم یان للذین امنوا ان تخشع قلوبهم لذکر الله وما نزل من الحق…؛ ایا وقت ان نرسیده است که دل‌های مومنان در برابر ذکر خدا و ان چه از حق نازل شده خاشع گردد…)
و. قرائت همراه با حزن و اندوه؛ پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و اله ـ می‌فرماید: (ان القران نزل بالحزن فاذا قراتموه فابکوا فان لم تبکوا فتباکوا) براستی قران همراه با حزن نازل شده است، بنابراین، هنگامی که قرآن می‌خوانید گریه کنید و اگر گریه نکردید حالت گریه را به خود بگیرید).
ز. تلاوت قرآن با ترتیل و شمرده؛ (ورتل القران ترتیلا؛ قرآن را با دقت و تانی بخوان).

3.تدبر در قرآن

قاری قران باید با توجه به معانی قران، ان راتلاوت کند و در ایات تفکر و اندیشه نماید و از ان‌ها پند گیرد، چنان که حضرت علی ـ علیه السلام ـ می‌فرماید: ((پرهیزکاران) در شب به پا خواسته و قران را شمرده و با تدبر تلاوت می‌کنند، جان خویش را با ان محزون می‌سازند و دوای درد خود را از ان می‌گیرند هرگاه به ایه‌ای برسند که در ان تشویق باشد، با علاقه و امید به ان روی می‌اورند و روح و جانشان با شوق بسیار در ان ذخیره می‌شود و ان را همواره الگوی خود می‌سازند و هرگاه به ایه‌ای برسند که در ان بیم باشد، گوش‌های دل خود را برای شنیدن ان باز می‌کنند و صداهای ناله و برخورد زبانه‌های اتش در گوش‌شان طنین انداز است).

4.عمل به قرآن

پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و اله ـ می‌فرماید: (رب تال للقران و القران یلعنه؛چه بسیار کسانی که قران را تلاوت می‌کنند، در حالی که قران بر ان‌ها لعن و نفرین می‌فرستد).

5.حفظ قرآن

پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و اله ـ می‌فرماید: (لا یعذب الله قلبا وعی القران؛ خداوند قلبی را که ظرف قران باشد، عذاب نمی‌کند). بنابراین، برای مانوس شدن با قرآن، داشتن برنامه‌ای منظم و روزانه برای قرائت و عمل به موارد و عوامل مذکور لازم است.
ب. چرا قرآن کریم در بین ما مهجور است؟
مهجوریت قرآن و فاصله گرفتن مردم به خصوص مسلمانان از مفاهیم و معارف قرآن علت‌های متعددی دارد از جمله:
1.تلاش و توطیه شیاطین جنی و انسی باعث شده که مردم از مفاهیم و معارف بلند قرآن مجید فاصله گرفته و در دام شیطان‌های وسوسه‌گر گرفتار آیند و با آموزه‌های قرآن کریم بیگانه شوند و قرآن در میان آن‌ها به خصوص مسلمانان مهجور بماند، قرآن کریم می‌فرماید: (وقال الرسول یا رب ان قومی اتخذوا هذا القران مهجوراو پیامبر (خدا) گفت: (پروردگارا! قوم من این قران را رها کردند (و از ان دوری جستند)).
2.فراموش کردن مفاهیم و معارف قران کریم وغفلت از انها، باعث شده که مردم به دستورها و پیام‌های راه‌گشا و هدایت‌گر این کتاب مقدس توجه نکنند و فرهنگ قران در میان مردم به دست فراموشی سپرده شود بسیاری از مردم به جای عمل به قران، تنها ان را به عنوان یک کتاب مقدس یا به قصد ثواب ان را تلاوت می‌کنند و یا در مراسم ختم مرده‌گان ان را قرائت نموده و یا در کنار سفره عقد و یا دریاچه‌ای سبز بر روی طاقچه از آن نگهداری می‌کنند!!

در حالی که قرآن کریم برای هدایت و تربیت انسان‌ها نازل شده و مردم باید با عمل به دستورها و فرمان‌های آن، برای رسیدن به کمال و نزدیک شدن به خداوند را بپیمایند و در آیات آن تدبر و تفکر کنند ودر زندگی آن‌ها را بکار گیرند و پیاده کنند؛ (… وانزلنا الیک الذکر لتبین للناس ما نزل الیهم ولعلهم یتفکرون؛ و ما این ذکر (قرآن) را بر تو نازل کردیم تا آن چه به سوی مردم نازل شده است برای آن‌ها تبیین کنی، شاید اندیشه کنند).
3.حضرت علی ـ علیه السلام ـ درباره مهجوریت قران کریم می‌فرماید: (…حاملان قرآن ان را واگذاشته و حافظان قرآن آن را فراموش می‌کنند، پس در آن روزقرآن و پیروانش از میان مردم رانده و مهجور می‌گردند و هر دو غریبانه در یک راه ناشناخته سرگردانند و پناه‌گاهی میان مردم ندارند، پس قرآن و پیروانش در میان مردمند، ولی گویا حضور ندارند، با مردمند ولی از آن‌ها بریده‌اند؛ زیرا گمراهی و هدایت هرگز هماهنگ نشوند، گر چه کنار یکدیگر قرار گیرند، مردم در آن روز، درجدایی و تفرقه هم داستان، و در اتحاد و یگانگی پراکنده‌اند، گویی آنان پیشوای قران بوده و قرآن پیشوای آنان نیست، پس از قرآن جز نامی نزدشان باقی نماند و آنان جز خطی را از قرآن نشناسند…).

 

برگرفته شده از :

-علامه مجلسی(ره)، بحار الانوار، موسسه الوفا بیروت، سال انتشار 1404 ق، ج 2، ص 36
-بحارالانوار، همان، ص 213
-نحل، ایه 98
-مزمل، ایه 4
-واقعه، 79
-شوری، ایه 7
-اسراء، ایه 9

-فرقان، ایه 1
-فرقان، ایه 30

-نحل، ایه 44

نوشتن دیدگاه