info@raghi.ir 071-37390852
گزارش همایش ملی استاد مطهری 98
همایش ملی استاد مطهری

این همایش در تاریخ ۴ اردیبهشت ۹۸ در شیراز و با حضور اقتصاد‌دانان و اساتید برجسته کشور برگزار شد. حجت الاسلام والمسلمین محمد مطهری، قائم مقام بنیاد علمی فرهنگی استاد مطهری، سخنران افتتاحیه همایش بودند و میزگرد صبح با حضور اساتید گرامی آقایان دکتر زاهدی وفا، دکتر پیغامی و دکتر طغیانی با موضوع «اقتصاد ایران ‌و راهکارهای ‌اقتصادی ‌استاد مطهری برای‌ چالش‌های اقتصادی» برگزار  شد که از استقبال خوبی نیز برخوردار شد. در ادامه با خلاصه ای از گزارش همایش ملی استاد مطهری 98 روبرو خواهید شد.

گزارش مختصر برگزاری همایش ملی استاد مطهری –اردیبهشت 98

در پنل اول همایش ملی استاد مطهری در شیراز 98 ،دکتر زاهدی وفا با این سوال که آیا امکان استفاده از روش شهید مطهری در برخورد با مسائل روز در زمینه های تخصصی مثل مسئله پیشرفت و توسعه در عصر امروز هم وجود دارد؟ تلاش کردند ضمن بیان روش ایشان در کتاب اسلام و مقتضیات زمان جمع بندی نمایند که در صورت وجود درک درستی از اسلام، درک درستی از شرایط زمانه و تفکیک عناصر ثابت و متغیر در حوزه های مختلف از جمله در بحث پیشرفت و تکامل میتوان در مورد مسائل جدید اقتصادی اظهار نظر تاسیسی کرد و صرفا با روش امضایی با مسائل برخورد ننمود.

در ادامه این پنل آقای دکتر پیغامی عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق )ع( با این سوال که چرا همچنان به اندیشه شهید مطهری علیرغم گذشت زمان در عرصه اقتصاد نیازمندیم؟ به این پاسخ پرداختند که به دلیل نوع اندیشه شهید مطهری که از جنس احیای فکر دینی در بین عموم مردم است همچنان جا دارد فکر و اندیشه دینی در بین مردم و سیاستگذاران احیا شود و بسیاری از مسائل و مشکلات امروز ما ناشی از عدم وجود همین “سیستم عامل فکری” در بین مردم و سیاست گذاران ماست.

ایشان در ادامه با بیان اینکه انقلاب اسلامی مردم ما را از مسخ شدگی و بندگی طاغوت در حوزه سیاسی نجات داد، افزود که متاسفانه در حوزه اقتصادی، نهادها و سیاستهای اقتصادی همچنان ساختارها یا “سیستم عامل” به تعبیر ایشان تغییر کرد و لذا همچنان ظرفیت اندیشه شهید مطهری در اقتصاد فعال نشده است.

دکتر طغیانی در همایش ملی استاد مطهری شیراز 98

سخنران پایانی میزگرد اول نیز دکتر طغیانی، دبیر علمی همایش و عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان بود که با اشاره به امکان استخراج چارچوب کلی اقتصاد مقاومتی به عنوان راهکار اصلی نظام اسلامی در برخورد با دشمنی اقتصادی اخیر بیان داشت که از اندیشه مبنایی جمهوری اسلامی به تعبیر رهبر معظم انقلاب که اندیشه شهید مطهری است میتوان چنین انتظار داشت.

سپس ایشان ضمن اشاره به بحث رشد و پیشرفت به عنوان اصلی محوری در زندگی فرد و جامعه اسلامی از منظر استاد مطهری و وجود موانعی در این مسیر از جنس داخلی و خارجی ادامه دادند که جهل و نفاق )نفوذ( موانع داخلی پیشرفت اقتصادی امروز ماست و کفر )تحریم و فشار بیرونی( دشمن خارجی که باید در مقابل آنها مقاوم شد. این مقاومت نیز با تاکید به سه عنصر مردمی بودن، عدالت محوری و تکیه بر علم )دانش بنیان( محقق میشود.

اقتصاد ایران و راهکارهای اقتصادی استاد مطهری

این میزگرد که با عنوان “اقتصاد ایران و راهکارهای اقتصادی استاد مطهری برای چالشهای اقتصادی” برگزار شد را میتوان اینگونه جمعبندی نمود که اولا همچنان میتوان از روش شهید مطهری برای حل مسائل امروز نه تنها در زمینه های امضایی بلکه تاسیس ساختارها و نهادی بهره برد اما اینکه چرا همچنان مسائل و مشکلات اقتصادی در کشور وجود دارد؟ به این دلیل است که مبنای فکری و سیستم عامل اندیشه مبنایی انقلاب اسلامی در حوزه اقتصاد و همچنان بر مردم و سیاستگذاران ما حاکم نیست. نمونه آن را می توان در برخورد با موضوع اقتصاد مقاومتی و مواجهه با دشمنی دشمنان داخلی و خارجی در عرصه اقتصاد مشاهده نمود.

عدالت اقتصادی از دیدگاه شهید مطهری

میزگرد دوم با موضوع “عدالت اقتصادی از دیدگاه شهید مطهری” و با حضور آقایان دکتر عیوضلو عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق )ع(، دکتر فراهانی فرد عضو هیات علمی دانشگاه قم و دکتر اسلاملوییان عضو هیات علمی دانشگاه شیراز برگزار شد. در ابتدا دکتر عیوضلو ضمن بیان تعریف عدالت از منظر شهید مطهری به بیان نکاتی پیرامون عدالت در اندیشه ایشان پرداخت که میتواند سیاستگذاری اقتصادی را متحول نماید و آن هم توجه به قاعده عدل و انصاف در استنباط فقهی و به عنوان مقیاسی برای دینی بودن یا نبودن تصمیمات و سیاستهای اقتصادی است. به عبارت دیگر عدالت را باید در سلسله علل احکام و نه معلولات آن مدنظر قرار داد که چنین نگرشی فراتر از فقه جزء نگر نیازمند “فقه نظریه” یا فقه جامعه ساز است. در ادامه ایشان با ذکر مثالی از اینکه سیاست خلق پول بانک مرکزی در صورت ایجاد بی عدالتی می تواند دینی نباشد و مرود گردد به سایر ابزارهای جدید مالی و بانکی نیز اشاره کردند که تنها در صورت عادلانه بودن مورد تایید است و در غیر اینصورت مجاز نیست.

سخنرانی دکتر عیوضلو در همایش ملی استاد مطهری شیراز

در پایان نیز دکتر عیوضلو به مواردی از عوارض بی عدالتی از جمله روی آوردن مردم به بخت و شانس، مسئولیت گریزی، اتلاف منابع و امکانات، کاهش کارایی، بهره وری و دانایی و افزایش رانت و فساد و ربا اشاره کردند. حجت الاسلام دکتر فراهانی فرد در ادامه این نشست ضمن توضیحی در مورد کارکرد فقه در استنباط و مفهوم فقه جزء نگر و فقه نظریه که دکتر عیوضلو بیان داشتند، اشارهای به تعریف عدالت نمودند و با بیان اینکه عدالت از جمله مهمترین اهداف نظام اسلامی است که در خلال دهه های پس از پیروزی انقلاب هم گامهای مهمی در مسیر آن برداشته شده و همانگونه که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم اشاره کردند همچنان حرکت انجام شده رضایت بخش نیست ادامه دادند که حفظ و بقای نظام جمهوری اسلامی در گرو اصلاح عملکردها در حوزه عدالت است.

رشد و توسعه اقتصادی از دیدگاه استاد مطهری

در پایان این میزگرد نیز دکتر اسلاملوییان ضمن اشاره به تعاریف جدید رشد و توسعه در ادبیات توسعه اقتصادی افزودند اگرچه در ابتدای ادبیات علمی در این بحث تنها رشد مطرح بود و توزیع و عدالت مورد غفلت قرار می گرفت اما امروزه ضمن تغییرات اساسی به وجود آمده در تعاریف، عدالت و توزیع به عنوان بخشی از مفهوم توسعه مطرح است. چیزی که در ادبیات شهید صدر و شهید مطهری در مواجهه با معنای توسعه و پیشرفت همواره چندبعدی و همه جانبه بودن و اصلاح ساختارهای ناعادلانه اجتماعی و نگرشها و قواعد به منظور پیشرفت مدنظر مورد تاکید بوده است.

در مجموع این میزگرد نیز عدالت را به عنوان اصلی محوری در اندیشه اسلامی و نگرش شهید مطهری در مواجهه با مسئله اقتصاد و توسعه و پیشرفت مدنظر قرار داد و ضمن بیان اینکه عدالت باید در سیاستگذاری ها کاملا مدنظر قرار گیرد بلکه اساسا مبنای دینی بودن یا نبودن عملکردها نیز قلمداد شود. شما عزیزان می توانید برای دستیابی بیشتر به مطالب این همایش و گزارش همایش ملی استاد مطهری 98 ، از طریق بخش درباره با ما ، با مدیریت مجموعه ارتباط برقرار کنید.

 
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

 
مدرسه اندیشه ورزی فارا
مدرسه قرآنی ترنم باران وحی
شبکه کاغذی پاسخگو

071-36473757

info@raghi.ir

نوشتن دیدگاه