شبکه کاغذی پاسخگو، پژوهشی بنیادین و کاربردی در موضوعات و ساحات و موضوعات مختلف و کاربردی زندگی از جمله :خانواده، اعتقادات، اقتصاد ،روح و روان ، اجتماع و غیره می باشد. این پژوهش ها پس از تولید و طراحی به صورت کاغذی و مجازی در اختیار علاقه مندان بالاخص دانشجویان قرار میگیرد . ترویج سبک درست زندگی در ابعاد مختلف ، ارتقای سطح فکری و معرفتی عموم جامعه و ایجاد روحیه پرسشگری و تفکر انتقادی از اهداف این طرح جریان ساز است.

دوره های گذشته

دوره جدید

نسخه های منتشر شده

آشنایی(ازدواج مدرن یا سنتی؟)

بخشی از متن

چند هفته از این ارتباط و آشنایی می‌گذشت ولی چیز زیادی بیشتر از تصورات قبلم، دستگیرم نشده بود. به وضوح افزایش علاقه و وابستگی او به خودم را می‌توانستم احساس کنم این در حالی بود که تصور من نسبت به او، از دختری محکم و با وقار به دختری کم رو، غیر اجتماعی و محافظه‌کار تبدیل شده و احساسم به آهستگی رو به کاهش بود.

خلاصه متن:

دوران آشنایی وپس از آن حتی دوران نامزدی را باید به عنوان فرصتی برای شناخت بیشتر درنظر گرفت و در این دوران اگر مشکل یا مسایل اساسی در رابطه وجود دارد نباید به بهای ترس از آبرو وصحبتهای اطرافیان و…….نادیده گرفت وبا دقت ،مشورت تصمیمی صحیح بابت رابطه گرفت ………………

متن کامل شماره ۱: آشنایی

عشق ماندگار زندگیم(چگونه دوباره صمیمی شویم؟)

خلاصه متن:

تو زندگی همه رنگی هست شادی، غم، خنده، گریه، تلخی و شیرینی. ما از هر چیزی که تو زندگی هست می تونیم  لذت ببریم  و شکرگزار باشیم ؛ از نگاه کردن گل‌های ایوون گرفته تا خنده‌ی بچه‌ها. تو مشکلات پشت هم بودن و کمتر همدیگر و سرزنش کردن. توجه به منفی‌های زندگی باعث می‌شه که غرغر کنی و از خوبی‌هاش غافل بشی. غفلت آدمو بی‌هوش و حواس می‌کنه.

دوراهی تردید(ازدواج منطقی یا احساسی؟)

بخشی از متن:

با کلافگی بر روی تختم دراز کشیدم. بدجور بر سر دو راهی تردید احساس و منطق مانده‌ام. اگر بر اساس نظر دیگران، با او ازدواج کنم ولی احساسی شکل نگرفت، چه می‌شود؟ تصور یک عمر زندگی کردن بدون احساس باعث شد تا ملافه را بر روی سرم بکشم و چشمانم را محکم‌تر فشار دهم.

خلاصه متن:

ازدواج عقلانی یا احساسی؟ عده ای می‌گویند که ظاهر واحساسات بعد از مدتی عادی می‌شود و نباید به آن بها بدهم و از طرفی می‌ترسم این احساس آن‌طور که دلم می‌خواهد شکل نگیرد و مگر می‌شود بدون احساس زندگی کرد؟  برای ازدواج، لازم است که در اولین دیدارها با فرد مورد نظر، احساسات را مورد توجه قرار دهی و مطمئن شوی که حداقل تمایلی به سمت او وجود دارد و به اصطلاح به دلت نشسته است وهمزمان شروع به ارزیابی عقلانی کنی و…………………………………………

متن کامل شماره ۳: دوراهی تردید

کمی با من بازی کن!(چظور با کودکم ارتباط برقرار کنم؟)

بخشی از متن:

سبک زندگی امروزه دچار تغییرات جدی شده است. این تغییرات با تربیت کودک رابطه مستقیم داشته و یکی از ابعاد آن تاثیری است که در بازی‌های کودکانه دارد. سبک زندگی مدرن کمترین تحرک را دارد و بچه‌ها یکی از مخالفان جدی این سبک هستند؛

چکیده متن:

بچگی ،بازی در گذشته با همبازی معنا پیدا می کرد وبچه ها در کنار همبازی زندگی را یاد می گرفتند واوج لذت وشادی را کنار هم تجربه می کردند  اما بچه های امروز به جای همبازی اسباب بازی دارند واتاقهایی که خود یک اسباب بازی فروشی کامل است ومیلی  که فقط  میخواهند از هر نوع اسباب بازی  داشته باشند و خواستن مهم است نه زندگی ،شادی ،شور وهیجان ………………………….

متن کامل شماره ۴: کمی با من بازی کن

همه هم های ایده آل ما(آیا میتوان قبل از ازدواج به شناخت رسید؟)

بخشی از متن:
دو هفته به امتحانات پایان ترم مانده بود. کم‌کم متوجه شدم فرزانه دختر تمیز و مرتب و قانون‌مندی هم هست. او برای تمیزکاری اتاق، غذا خوردن، حمام رفتن، درس خواندن، خاموشی، خواب، آمدن مهمان و کلاً برای همه‌چیز ساعت و قانون تعیین کرده بود.

خلاصه متن:

چطور می توان فردی را که اصلا در زندگیت ندیده ای ،بشناسی ،ازدواج کنی وبتوانی یک عمر با او زندگی کنی ؟ اخلاق ،روحیات ،باورها وارزشها و…………………….اصلا چطور انتخاب کنیم یا جواب رد دهیم؟

همان‌طور که برای جواب مثبت دادن باید حسابی دقت کنیم در جواب رد دادن هم نباید عجله کنیم. «باید با کمک خانواده اطلاعات اولیه را در مورد او و خانواده‌اش به دست آورد  و در مراحل بعدی با قرار دادن او در شرایط مختلف اخلاق و رفتار واقعی‌اش را محک زد .»

متن کامل شماره ۵: همه هم های ایده آل ما

آینه غبار گرفته زندگی‌ام(چطور به همسرم ثابت کنم مشکل از توست؟)

بخشی از متن:

با همان چشمان بسته خودم را جلوی یک آینه دیدم، آینه همان چیزی را نشان می‌دهد که هستم، نه بیشتر و نه کمتر، عیب‌ها نقص‌های ظاهری من در کنار زیبایی‌ها و خوبی‌ها قابل‌تحمل است اگر در آینه فقط بدی‌هایم را نشان دهد حتماً از خود ناامید می‌شدم.

خلاصه متن:

وقتی ازدواج می کنیم توقعاتی از زندگی زناشویی وهمسرمان داریم .شادی ،لذت، آرامش و….اما فراموش میکنیم که خودمان مسئوول دریافت  همه ی اینها هستیم ووقتی مشکلی پیش آمد یا چیزی دریافت نکردیم انگشت اشاره مان به سمت همسر می رود ویادمان نیست که من باید چه می کردم ووظیفه خودم چیست؟………………………

متن کامل شماره ۶: آینه غبار گرفته زندگی‌ام

برای بهترینم(عشق در دنیای حقیقی یا مجازی؟)

بخشی از متن:

پاکتی ساده جلو آینه عقدمان توجهم را جلب کرد، همان‌طور که یک چشمم به صفحه موبایلم بود و با یک دستم پست‌های اینستا را لایک می‌کردم، با چشم دیگرم نیم نگاهی به نوشته رویش انداختم. نوشته بود: « برای بهترینم »

چکیده متن:

گاهی  در زندگیمان هرچه می دویم به چیزی نمیرسیم ونمدانیم باید به دنبال چه چیزی باشیم برای هر کاری وقت کم می آوریم حتی برای محبت کردن ،برای دوست داشتن ودوست داشته شدن ولی وقتی بر میگردیم وپشت سرمان را نگاه می کنیم میبینیم مشکل از این است که نمی توانیم برنامه ریزی برای فضاهای مختلف زندگی داشته باشیم .خانواده ، دوستان،کار ،فضای مجازی ……………………

متن کامل شماره ۷: برای بهترینم

تاوان تلخ یک اشتباه بزرگ (آیا میتوانم از تجربه های دوستی قبل از ازدواج بگذرم؟)

چکیده متن:

در رابطه دوستی دختر وپسر، معمولا ابتدا وابستگی ایجاد می شود و بعد  از آن شناخت  شکل می گیرد و در حین وابستگی دو طرف ممکن است موانع وشرایطی بابت  ازدواج ایجاد شود وحتی پس از  شناخت در رابطه مشکلاتی پیش آید……………..

 

۴ سال بود که در دانشگاه با نوید همکلاسی و دوست بودم سال دوم آشنایی قضیه را به خانواده‌اش گفت و خواست من را خواستگاری کنند، ولی آن‌ها بشدت مخالفت کردند. دخترعمویش را برایش نشان کرده بودند و دختری از شهر و قومیت دیگر نمی‌خواستند. به او قول دادم که منتظرت می‌مانم تا بتوانی خانواده‌ات را راضی کنی. دو سال تلاش هر روزه‌اش بی‌نتیجه بود. درسش که تمام شد گفت می‌روم و با خانواده برمی‌گردم. ما مال همیم…. می‌دانستم می‌رود و دیگر او را نخواهم دید. نهایتاً مدتی تماس تلفنی باشد و بعد هم تمام. به همین علت گفتم منتظرت می‌مانم….

ذهن زیبا، زندگی زیبا (تصمیم عاقلانه یا ادامه نامزدی؟)

بخشی از متن:

حرف های دیگران، ترس از ابرو رفتن، مخالفت خانواده ام برای جدایی و این همه دوست داشتن و زمانی که برای رابطه صرف کرده بودم ، با اینکه خیلی سخت بود اما بهترین راه جدایی بود . خیلی ها گفتند که با ازدواج مشکلاتتان حل میشود اما این توصیه ها برای یک زندگی کافی نبود

چکیده متن:

حرف های دیگران، ترس از آبرو رفتن، مخالفت خانواده ام برای جدایی و این همه دوست داشتن و زمانی که برای رابطه صرف کرده بودم ، با اینکه خیلی سخت بود اما بهترین راه جدایی بود . خیلی ها گفتند که با ازدواج مشکلاتتان حل میشود اما این توصیه ها برای یک زندگی کافی نبود

.

متن کامل شماره ۹: ذهن زیبا زندگی زیبا

محبوب تو خالی (چه کنم تا خوب بشناسم ؟)

چکیده متن:

دوران آشنایی وپس از آن حتی دوران نامزدی را باید به عنوان فرصتی برای شناخت بیشتر درنظر گرفت و در این دوران اگر مشکل یا مسایل اساسی در رابطه وجود دارد نباید به بهای ترس از آبرو وصحبتهای اطرافیان و…….نادیده گرفت وبا دقت ،مشورت تصمیمی صحیح بابت رابطه گرفت ………………

صحبت های من و همسرم(چرا صدایمان بهم نمی رسد؟)

بخشی از متن:

برای اینکه ارتباط خوبی با همسرت  داشته باشی باید بتوانی افکار، احساسات و خواسته هات درباره یک موقعیت مثلا کار محمد را در قالب یه پیام کامل بهش منتقل کنی تا محمد متوجه خواسته‌هات بشود و تو هم بهتر همسرت را درک کنی. اگه دوست داری میتونی گفته‌های من را یادداشت کنی.

چکیده متن:

گاهی در ارتباطتان با همسرتان  این داد و فریاد نیست که به شما صدمه می‌زند بلکه حرف‌هایی که به هم می‌زنید باعث آسیب رابطه میشه و احساس بدی به شما  می دهد  و نمیتوانید مشکل را حل کنید. درواقع اگر میخواهید یک رابطه سالم با هم داشته باشید  باید بدونید چه زمان‌هایی کجا و چه طور با هم صحبت کنید و خواسته‌هاتون را بگید..

متن کامل شماره ۱۱: چرا صدایمان بهم نمی رسد

نیمی آدم نیمی حوا(چرا با وجود علاقه، هر چیزی باعث اختلافمان می شود؟)

بخشی از متن:

بالاخره یک روز مریم گفت دیگر خسته شده و نمی‌تواند با این وضعیت ادامه دهد و تصمیم دارد موضوع را با خانواده‌اش مطرح کند. خیلی اصرار کردم که این کار را نکند. همان موقع از دهنم پرید و گفتم خب چرا به جای این کار پیش مشاور نرویم؟

چکیده متن:

حتی با وجود علاقه و انتخاب صحیح  نمی دانیم  چرا هر موضوعی پیش می‌آید باعث اختلافمان می‌شود. بارها قول می‌دهیم که باعث رنجش و اذیت طرف مقابل نشویم ولی باز هم تکرار می‌شود  توقعاتمان نسبت به هم بالا رفته و خیلی زود از هم رنجیده‌خاطر می‌شویم.گاهی انگار زبان یکدگر را متوجه نمی شویم وهم را نمی فهمیم و…………………….

متن کامل شماره ۱۲: نیمی آدم نیمی حوا

زندگی حقیقی با شبکه‌های مجازی(چگونه فضای مجازی و زندگیم را مدیریت کنم؟)

بخشی از متن:

علاوه بر همه‌ی این‌ها، گاهی روابط زوجین از حالت حضوری و رودررو، به استیکرهای عاشقانه تبدیل می‌شود!! ارتباط مؤثر کلامی و فیزیکی، جای خودش را به ایموجی‌های بی‌خاصیت می‌دهد و این یعنی خاموشیِ تدیجیِ زندگیِ مشترک!!

چکیده متن:

استفاده‌ی افراطی و اشتباه از ابزاری که می‌تواند  از بین رفتن مدیریت زمان و انرژی را به همراه داشته باشد،زندگی را مختل می‌کند! گاهی روابط زوجین از حالت حضوری و رودررو، به استیکرهای عاشقانه تبدیل می‌شود!! ارتباط مؤثر کلامی و فیزیکی، جای خودش را به ایموجی‌های بی‌خاصیت می‌دهد و این یعنی خاموشیِ تدیجیِ زندگیِ مشترک!!…………………………………………

 

متن کامل شماره ۱۳: زندگی حقیقی با شبکه‌های مجازی

هندوانه سربسته زندگی من کال بود (ازدواج انتخاب است یا تقدیر؟)

بخشی از متن:

روزی که خطبه‌ی عقد را خواندیم احساس می‌کردم در ابرها قدم می‌زنم اما متأسفانه زمان این احساس دو ماه هم طول نکشید. آرش از این رو به آن رو شده بود. مرتب سرش توی گوشی بود، بیشتر وقتش را با دوستانش می‌گذراند، رفتارهای مشکوکی از آرش می‌دیدم، مرتب در حال جنگ‌ودعوا بودیم.

چکیده متن:

ازدواج تقدیر وقسمت است یا انتخاب؟اگر تقدیر من از قبل رقم خورده ،پس من چه کاری می توانم انجام دهم وتصمیم گیری من چه فایده ای دارد ؟با این شرایط ازدواج کردن هیچ آمادگی نیاز ندارد و  اصطلاحا «هر چه پیش آید خوش آید»وبتید نشست ومنتظر شدو…………………………..

متن کامل شماره ۱۴: هندوانه سربسته زندگی من کال بود

در کوچه قبل از بله(آیا شرایط ازدواج را دارم؟)

چکیده متن:

بسیاری از مردم معتقد هستند ازدواج مفهوم ساده‌ای است که آن را به خوبی می‌شناسند در حالی که این‌گونه نیست. ازدواج و زندگی مشترک نیازمند شرایط و ویژگی‌هایی است. اگر افراد شرایط و ویژگی‌های لازم را بابت ازدواج کسب نکرده باشند نمی‌توانند عهده‌دار یک زندگی و همراه و تکامل دهنده طرف مقابل باشند. از جمله شرایط لازم جهت ازدواج رسیدن فرد به بلوغ است. دختر و پسری که قصد ازدواج دارند باید شرایط لازم جسمانی، روانی، عقلانی، اجتماعی، اخلاقی، عاطفی و … کسب کرده باشند.

صدسال تنهایی (داستان واقعی)

آیا بعد از رفتن همسرم محکوم به یک عمر تنهاییام؟

چکیده متن:

با کدام قانون و دلیل و رسم غلط، زن و مردهای بسیاری را بعد از مرگ همسرانشان خاکسترنشین کردیم و خودشان را از یاد خودشان بریدم و حق زندگی و شادی و خوش بختی را از آن‌ها گرفتیم، توگویی آن‌ها فقط و فقط وظیفه‌شان مادری و پدری است و خودشان دل ندارند، خلوت و حالِ خوب نمی‌خواهند، کاش کمی حواسمان را جمع کنیم.

 شناخت خویشتن قبل از شناخت همسرم (چگونه انتخاب کنم؟)

چکیده متن:

کشف و درک شناخت مهارت‌ها و توانایی‌های خود قبل از ازدواج به این دلیل مهم است که فرد قبل از ازدواجش بداند چه هدفی دارد تا برای ازدواج خود بر اساس هدف اصلی زندگی‌اش برنامه‌ریزی کند و همچنین هنگام انتخاب با توجه به شناخت کافی نسبت به خود دست به انتخاب طرف مقابل بزند و در صورت برخورد با طرف مقابل و تشکیل زندگی مشترک بهتر و عمیق‌تر با مسائل روبرو شود.

 پدر معنای زندگی (آیا می توانم به پدرم تکیه کنم؟)

چکیده متن:

همیشه ایراد می‌گرفتم: «بابا چرا کارت آینه؟» «مامان چرا تیپت اینجوریه؟» مادر و پدرهای بقیه را می‌دیدم، قند توی دلم آب می‌شد و حسرت می‌خوردم. همیشه از همه و چیز و همه کس شاکی بودم و با خدا هم درگیر می‌شدم تمام بدبختی‌ها مال ما بود. به بهانه‌ی شهریه دانشگاه و کلاس، پول بیشتری از بابا می‌گرفتم و خرج قر و اطوارم می‌کردم و این طور ضعف‌های خودم را می‌پوشاندم.

گل های اهریمنی (لذت آنی مواد یا نابودی و مرگ تدریجی؟)

بخشی از متن:

سارا یک فرصت دیگر به من داد. قرار شد خود درمانی راکنار بگذارم و از پزشک متخصص کمک بگیرم. گاهی خطاهایی که به سادگی آغاز می کنیم فرصت زندگی دوباره را از ما میگیرد حالا یک اراده واقعی و انگیزه درونی قوی داشتم برای تولد دوباره خودم برای بودن با بهترین همسر دنیا کسی که با صبوری در سخت ترین شرایط تنهایم نگذاشت.

چکیده متن:

من مانده بودم با اعتیادی که مثل خوره به جانم افتاده بود و زندگی که داشت از هم می پاشید. از یک طرف خودم را نابود کرده بودم و از طرف دیگر به مرور زمان عشق و علاقه به زندگی،کار، میل جنسی، ظاهر، همسر و خانوادم را از دست دادم.  مرگ تدریجی سراغم امده بود تصمیم گرفتم بین انکار و واقعیت، واقعیت را بپذیرم

متن کامل شماره ۱۹: گل های اهریمنی

زندگی شیرین با نوجوان‌های سرکش(آیا دوران نوجوانی دوران مشکل سازی است؟)

بخشی از متن

دوران نوجوانی یک دوران مشکل‌ساز نیست! بلکه فرصت باارزشی است که می‌توانیم رابطه‌ی متفاوتی از دوران کودکی، با فرزندمان برقرار کنیم. باید کنار او بمانیم، با او صحبت کنیم و سرکشی‌هایش را مرحله‌ای از دوران استقلالش بدانیم!

چکیده متن:

زمانی که کودکان ما پا به دوران نوجوانی می گذرمادر وپدر درمانده می شوند وبا دوران پرتنش و پراضطرابی مواجه می شوند  که بحران‌های عاطفی به اوج می‌رسد و تنها والدین می‌توانند با رفتار صحیح و در نظر گرفتن مقتضیاتِ نوجوان، این دوران را برای خود و فرزندشان، به‌سلامت سپری کنند.

دوران نوجوانی یک دوران مشکل‌ساز نیست! بلکه فرصت باارزشی است که می‌توانیم رابطه‌ی متفاوتی از دوران کودکی، با فرزندمان برقرار کنیم. باید کنار او بمانیم، با او صحبت کنیم و سرکشی‌هایش را مرحله‌ای از دوران استقلالش بدانیم!………………………………………….

متن کامل شماره ۲۰: زندگی شیرین با نوجوان‌های سرکش

با ما در ارتباط باشید

شبکه کاغذی پاسخگو در فضای مجازی

     
مدرسه اندیشه ورزی فارا
مدرسه قرآنی ترنم باران وحی
شبکه کاغذی پاسخگو

۰۷۱-۰۰۰۰-۰۰۰۰

info@raghi.ir